Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2016

3η σερί νίκη για τον Αμύντα Αμυνταίου

Την τρίτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής, πανηγύρισε ο Αμύντας Αμυνταίου, καθώς επικράτησε εύκολα στο ΔΑΚ Αμυνταίου, του Γ.Σ. Άρτας με 35-21.
Οι παίκτες του Μάκη Κιοσέ, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα, ανέβασαν στροφές και με ένα εντυπωσιακό επι μέρους σκόρ 13-3, στο β μισό του πρώτου μέρους, κατάφεραν να οικοδομήσουν διαφορά 14τερμάτων στο ημίχρονο (23-9).
Στο δεύτερο μέρος και με την ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Αμύντα, συνέχισαν να αποδίδουν ικανοποιητικά τόσο ανασταλτικά όσο και επιθετικά, καταβάλλοντας και την τελευταία αντίσταση των Αρτινών.
Πρώτος σκόρερ για τον Αμύντα αναδείχθηκε ο Παρπούλας με 7τέμρατα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μακρής Κ., που σημείωσε εξίσου 7 τέρματα.

Ο τερματοφύλακας του Αμύντα, Δημήτρης Τατσίδης, τόνισε τα ακόλουθα: «Σ' αυτό το παιχνίδι καταφέραμε να συνδυάσουμε την 3 διαδοχική μας νίκη με μια ακόμα καλή εμφάνιση, γεγονός που θα βοηθήσει πολύ ψυχολογικά, εν όψει του ντέρμπι με το Φαίακα.
Από την αρχή δείξαμε πάθος και διάθεση στον αγώνα και αυτό μας επέστρεψε να χτίσουμε μια διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο, την οποία διατηρήσαμε εύκολα και στο δεύτερο μέρος.
Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη στήριξη που μας παρείχε και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το Σάββατο (6/2) κόντρα στην ομάδα της Κέρκυρας».

Διαιτητές: Τέμης-Γιάννου
5λεπτα: 3-3, 8-4, 10-6, 16-7, 20-8, 23-9ημχ. 23-10, 26-12, 28-14, 32-15, 34-18, 35-21.
Αμύντας Αμνυταίου (Μ. Κιοσές): Καλαιτζίδης 4, Παπαχρήστου 4, Γιώσκος, Παπαστυλιανός 3, Παρπούλας 7, Τόιτος (τ/φ), Σίκσος 2, Τζίτζιος 4, Τατσίδης (τ/φ), Κοσμίδης 2, Κιοσές 3, Παναγιωτίδης 6.
Δίλεπτες Αποβολές: 4 , Πέναλτι: 2/3
Γ.Σ. Άρτας (Ν. Κολιούλης):Ντέμτσε Μηλιώνης 1, Δελικούρας 2, Νασιούλας, Μακρής Κ. 7, Μήτσιος 4, Γιαννακάς 2, Κολιούλης Π., Μακρής Δ. 4, Γιαμούρης, Καλακάτσιος 1, Κολιούλης Α.
Δίλεπτες Αποβολές: 2 , Πέναλτι: 5/7