Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Νίκη «βάλσαμο» για τον Αμύντα Αμυνταίου

Μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα, ο Αμύντας επικράτησε στο ΔΑΚ Αμυνταίου του Καματερού με 22-19, κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής στη μεγάλη κατηγορία.
Η κατά διαστήματα καλή αμυντική λειτουργία σε συνάρτηση με τις βοήθειες που πρόσφερε η Ταιρίδου κάτω από την εστία και η επιθετική αποτελεσματικότητα των Τσιομπάνου (8γκ.) και Ζντραβέφσκα (6γκ.) -πέτυχαν τα 14 από τα 22 τέρματα της ομάδας- αποτέλεσαν τα κλειδιά της νίκης των γηπεδούχων.
Οι παίκτριες του Νίκου Γιώσκου, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο μουδιασμένα και βρέθηκαν πίσω στο σκόρ (6-7) στο 15λεπτο. Στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με προβάδισμα 3τερμάτων (13-10).
Στο δεύτερο μέρος, ο Αμύντας εκμεταλλεύτηκε τα νεκρά διαστήματα που παρουσίασε το Καματερό και αύξησε το προβάδισμα του στα 6τέρματα (19-13) στο 45λεπτό. Στο τελευταίο 15λεπτο οι φιλοξενούμενες με προστάρισσα τη Μάνια (7γκ), προσπάθησαν να περάσουν στην αντεπίθεση, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μαζέψουν τη διαφορά στα 3τέρματα (19-22).
Η Σκοπιανή παίκτρια του Αμύντα Αλεξάνδρα Ζντραβέφσκα σχολίασε: «Σήμερα με την συμπαράσταση του κόσμου, καταφέραμε να δώσουμε ένα τέλος στο σερί των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων. Η νίκη επι του Καματερού, πέρα από το βαθμολογική της αξία, θα μας βοηθήσει πολύ και στον ψυχολογικό τομέα, εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Τη σημερινή νίκη την αφιερώνουμε στον κόσμο που μας βοήθησε με την παρουσία του να φτάσουμε στη νίκη».

Διαιτητές: Γρηγοριάδης - Τομίδης
5λεπτα: 2-4, 5-4, 6-7, 9-8, 11-9, 13-10 (ημχ.), 14-10, 17-11, 19-13, 21-16, 22-16, 22-19.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ν. Γιώσκος): Κυρλιάνη (τ/φ), Τζαραλή, Μπάντη 2, Ζντραβέφσκα 6, Κωτσοπούλου 2, Παρασκευοπούλου Ε. (τ/φ), Σουμελίδου, Τσιομπάνου 8, Ταιρίδου (τ/φ), Ρακκοπούλου Λ., Ρακκοπούλου Ελ., Παρασκευοπούλου Χ., Καλογήρου 4, Μίτις, Νταμπίζα, Χατζή.
Δίλεπτες Αποβολές : 3, Πέναλτι: 3/2

ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Γ. Βαρελτζής): Μακρόγλου 3, Κουτρούμπα 1, Δαμιανίδου, Παπουτσιδάκη 3, Μορφίδου, Φάζου, Βασιλείου Αν., Βασιλείου Μ., Μάνια 7, Μιρτ 2, Μπαράκου 2, Ντούρβα 1, Γιαμπάνη, Μαριέττα.
Δίλεπτες Αποβολές : 6, Πέναλτι: 3/5