Πέμπτη 9 Απριλίου 2015

Ιστορική πρόκριση του Ερμή Αμυνταίου στους «8» του Κυπέλλου Ερασιτεχνών (video)

Ιστορική πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδας πέτυχε η ομάδα του ΕΡΜΗ Αμυνταίου, μετά την νίκη του με 3-1 στα πέναλτι επί της Α.Ε. Χουλιαράδων Ιωαννίνων, το απόγευμα της Μ. Τετάρτης, 8 Απριλίου 2015.
Η μεγάλη αυτή νίκη - πρόκριση του ΕΡΜΗ αποκτά μεγαλύτερη αξία, καθώς το σύνολο του Στέλιου Νταμπίζα πέτυχε την μεγάλη ανατροπή στο σκορ και το 0-2 του Α’ ημιχρόνου έγινε 3-2 (με γκολ των Σίμου Αθανασιάδη και 2 του Λεωνίδα Ηλιάδη), σκορ που παρέμεινε μέχρι το 90’ λεπτό της αναμέτρησης όπου και ισοφαρίστηκαν από του Γιαννιώτες, με αποτέλεσμα το παιχνίδι συνεχιστεί στην παράταση, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ.
Όλα κρίθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα του ΕΡΜΗ, Χρήστο Μπερμπερίδη, ο οποίος αποκρούοντας 2 πέναλτι, χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Αμυνταίου.

Πηγή: eperiskopio.blogspot.gr