Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2013

Κορίτσια για φίλημα

Νίκη νούμερο 10 για τη γυναικεία ομάδα του Αμύντα Αμυνταίου, που επικράτησε εύκολα στη Κοζάνη του τοπικού Α.Ο.Κ. 16-26, διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας των 4βαθμών που τη χωρίζει από τους διώκτες της.
Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι και το 15λεπτό(3-5),στη συνέχεια όμως οι παίκτριες του Νίκου Γιώσκου με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με διαφορά οχτώ τερμάτων(3-11), με τις γηπεδούχες να ρίχνουν τη διαφορά στο -5, 8-13 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη οι παίκτριες του Α.Ο.Κ. με τις Σαββούδη (4 γκ), Ταρνανίδου (4γκ) και Μανακίτσα (4γκ), προσπάθησαν να ψαλιδίσουν περαιτέρω τη διαφορά, όμως ο Αμύντας, με κινητήριο μοχλό την Τσιομπάνου (13γκ), πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα νέο σερί 7-0 εκτόξευσε την διαφορά στο +12 (12-24 στο 50λεπτό), δίνοντας την δυνατότητα στο προπονητή του Αμύντα να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης.
Η αθλήτρια του Αμύντα Αντωνία Πάνου σχολίασε: «Παρ’ ότι δεν ξεκινήσαμε όπως θα θέλαμε την αναμέτρηση, μετά το 15λεπτό καταφέραμε να ανεβάσουμε την απόδοσή μας και να πάρουμε μια διαφορά ασφαλείας με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Β΄μέρος εκμεταλλευτήκαμε τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων απλοποιώντας για εμάς την εξέλιξη του παιχνιδιού».
Διαιτητές: Κοτζαφίλιου Α.-Κοτζαφίλιου Κ.
Δεκάλεπτα: 1-3, 3-10, 8-13(ημχ), 11-17, 12-24, 16-26.
Α.Ο.Κοζάνης (Α.Μιχαηλίδης): Βαχτσεβάνη, Γκούντιου Ο., Τσιμπερντώνη, Σαββούδη 4,Τσαμπούρη, Κούρα, Γκούντιου Ε.1, Ταρνανίδου 4, Μανακίτσα 4, Γάτα 3.
Δίλεπτες Αποβολές: 2 Πέναλτι: 1/3
Αμύντας Αμυνταίου (Ν.Γιώσκος): Κόρρα, Γιαπουντζή, Μπάντη 1, Γεωργιάδου 1, Παπαβασιλείου, Σκόδρα Τζ.3,Ρακοπούλου 3, Ηλιάδου, Δημητριάδου, Τσένκο 2, Τσιοπάνου 13, Πάνου, Σκόδρα Τ.3.
Δίλεπτες Αποβολές: 4 Πέναλτι: 3/5